Uusi laituri palvelee kyläläisiä, uimareita ja kesätapahtumia Tuusmäellä
Kun kyläyhdistys tekee investointeja, niitä ei tehdä vain tätä kesää varten. Tuusmäen kyläyhdistyksessä ajatellaan pitkälle tulevaisuuteen – kaikkea kehitetään sillä ajatuksella, että ratkaisuista olisi hyötyä kyläläisille vielä vuosienkin päästä.
Yhdistys viettää parhaillaan 40-vuotisjuhlavuottaan, ja yksi tärkeistä kehityskohteista on ollut Toivonniemen alue, jossa sijaitsee Maamiesseuran talo ympäristöineen. Alueella toimii kyläyhdistyksen oma kesäteatteri, joka on viime vuosina kerännyt vuosittain 1 500–2 000 kävijää. Vähintään puolet esityksistä on ollut loppuunmyytyjä. Kesäisin Toivonniemessä järjestetään myös useita tansseja, joissa esiintyy tunnettuja suomalaisia artisteja.
Nyt alueen palveluita täydentää uusi Savorak-laituri, joka palvelee niin uimareita kuin tapahtumavieraitakin.

Kestävä ratkaisu vilkkaaseen käyttöön
Laiturin hankinta tuli ajankohtaiseksi, kun vanha laituri oli tullut käyttöikänsä päähän.
”Vanha laituri oli jo tiensä päässä, vaikka se saikin vielä uuden elämän kyläläisen rannassa”, kyläyhdistyksestä kerrotaan.
Toivonniemen ranta toimii virallisena uimarantana, joten uudelta laiturilta vaadittiin ennen kaikkea kestävyyttä, vakautta ja pitkäikäisyyttä.
”Rannalla käy paljon käyttäjiä, joten laiturin täytyy kestää käyttöä vuodesta toiseen. Halusimme myös penkin laiturille, jotta vanhempien on helpompi valvoa lasten uimista.”
Turvallisuus on alueella tärkeässä roolissa. Ennen uimakauden alkua alue tarkastettiin sukeltajan toimesta, jotta uimapaikka täyttää kaikki turvallisuusvaatimukset.

Paikallinen toimija oli luonteva valinta
Savorak oli kyläyhdistykselle tuttu jo entuudestaan.
Savorak on pitkäikäinen paikallinen toimija, jonka tuotteet tunnetaan laadukkaina ja tyylikkäinä.
Muita vaihtoehtoja ei lopulta tarvinnut vertailla.
”Halusimme varmasti kestävän laiturin, joka soveltuu myös suuremmalle käyttäjämäärälle”.
Savorakin tuotteista oli kuultu paljon hyvää, ja laitureita oli päästy myös testaamaan yrityksen esittelyaltaalla. Ratkaisu löytyi nopeasti, kun käyttötarpeet ja olosuhteet käytiin yhdessä asiantuntijan kanssa läpi. Laituriksi valikoitui Savorakin mallistosta 2,4 x 4 m mökkilaituri.
”Asiantuntijan kanssa keskusteltiin käyttötarpeista ja sääolosuhteista. Sen pohjalta päätös syntyi nopeasti.”

Sujuva toimitus ja onnistunut asennus
Laiturin toimitus toteutui täsmälleen sovitussa aikataulussa. ”Toimitusviikko sovittiin jo viisi kuukautta etukäteen, ja aikataulu piti täysin.”
Asennuksen yhdistys toteutti itse. Kuljetusyhtiö nosti laiturin veteen, minkä jälkeen käyttöönotto sujui ongelmitta. ”Hommat sujuivat hyvin. Kaikki meni juuri kuten oli suunniteltu.”
Yhteistyössä arvostettiin erityisesti paikallisuutta ja joustavuutta. ”On ilo tukea paikallista toimijaa. Yhteistyö oli joustavaa suunnittelusta asennukseen ja laskutukseen asti”.
Vakautta uimareille ja helpotusta veneilijöille
Vaikka laituri on ollut käytössä vasta lyhyen aikaa, ensimmäiset kokemukset ovat olleet erittäin positiivisia. ”Erityisesti laiturin vakaus on ollut hyvä asia. Myös uimaportaat ovat toimivat, koska ne saa käännettyä pois vedestä limottumasta.”
Laiturista odotetaan hyötyä myös kesän tapahtumissa. ”Tanssikausi ei ole vielä alkanut, mutta laituri helpottaa myös vesitse saapuvien tapahtumavieraiden rantautumista.”

Laituri kaikkien nähtävillä ja kokeiltavissa
Toivonniemen uusi laituri sijaitsee Tuusmäen Tunnelilavan yhteydessä yleisellä uimapaikalla, joten siihen voi tutustua vapaasti. ”Laituri löytyy Tuusmäen Tunnelilavalta ja toimii yleisenä uimapaikkana, joten sitä voi käydä testaamassa milloin tahansa.” Samalla se toimii hyvänä esimerkkinä siitä, millainen ratkaisu soveltuu yhteisöjen, yhdistysten ja kuntien aktiiviseen käyttöön.
Laituri osana viihtyisää ympäristöä
Ulkonäölläkin oli hankinnassa oma merkityksensä. ”Kyllähän laiturin pitää hieno olla.”
Uusi laituri sulautuu luontevasti Toivonniemen ympäristöön, sillä alueen katsomorakenteissa on käytetty samankaltaista puumateriaalia. ”Se istuu ympäristöön todella hyvin.”

Pitkäikäinen investointi tuleville vuosille
Kyläyhdistyksessä uskotaan, että uusi laituri tulee palvelemaan alueen käyttäjiä pitkään.
Kokonaiskokemuksesta jäi vahvasti positiivinen kuva.
”Homma toimi sujuvasti alusta loppuun. Savorakin tuotteilla on kestävä ja pitkäikäinen maine, joten voimme ehdottomasti suositella niitä myös muille yhdistyksille, yhteisöille ja yrityksille.”
Ja mitä tulevaisuudelta odotetaan?
”Tulisipa kesä!”
P.S. Asennusvaiheessa tuli hieman kastuttua – mutta uuden laiturin kohdalla se lienee pieni hinta onnistuneesta lopputuloksesta.
Panu Hynninen – Tuusmäen kyläyhdistyksen pj